Making it a little easier

17 11 2010

Hey for those of you want to start, or continue, to improve your health in anticipation of our 25th class reunion this next summer, (IT WILL HAPPEN, I JUST KNOW IT!), here is a couple of tips related to working out in a gym.  Consider choosing a gym that is incredibly convenient to get to.  Choose one very close to your house or work.  I had a membership to a pretty nice gym here in Scottsdale that was about 2.5 miles from my house.  Had that membership for over a year and went maybe 3 times.  Then a 24 Hour Fitness opened up across the street from our neighborhood, and that was close enough to get me there.  Going one step further and getting a personal trainer really got me working out regularly.  A personal trainer can be expensive, but that cost was part of what got me committed.  I didn’t want to spend that type of $$ and then waste it.  Plus, I got remarkable results from just two 50 minute work-outs weekly, one with the trainer, then one on my own, doing the same sorts of exercises as I did with the trainer.  That can stretch a package of 25 training sessions out to almost 6 months.  Hope this helps some.   Make the choice to make today a great day!

Advertisements

Actions

Information

3 responses

6 12 2010
Kim

I agree with investing in a trainer. I did it for a while a couple of years ago, and not only did it keep me accountable (you bet I was gonna show up! $$), it also got me in the habit of going to the gym on a regular basis.

I also 2nd that comment on making it close to home/work. I had a membership at Bally that after several years went down to only $12/mo. But… it was several miles away. Within just a couple of miles, I had a 24Hr, Lifetime, Fitness19, and the YMCA. I ended up getting a family membership at the Y, and although I am paying more per month – I am actually getting my money’s worth.

One more note on trainers – look into group packages. I have been thinking about getting a set of training sessions for my husband for Christmas. When I looked at the cost of 10 individual sessions, then looked at the 2-person ‘group’ sessions, I realized it was actually $50 cheaper for us to get 12 ‘group’ sessions!! Two for the price of one PLUS two additional sessions!!! Yay!

6 12 2010
Dane Treat

Thanks for the comment and input Kim… and by the way… Kim who?

7 12 2010
Kim (Kelsey) Tijerina

Ha ha! Sorry about that! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s




%d bloggers like this: